Waarom lijnpijpen worden gespecificeerd volgens meer dan één norm
Een transmissielijn die in het ene land is ontworpen en in een ander land is vervaardigd, bevindt zich bijna altijd op het kruispunt van twee of drie normen tegelijk. De ontwerpcode kan ASME B31.8 of CSA Z662 zijn, de productspecificatie API 5L, de nationale adoptie ISO 3183 of GB/T 9711, en daarbovenop het eigen bedrijfssupplement van de koper. Inzicht in waar deze documenten werkelijk verschillen en waar ze functioneel identiek zijn, bepaalt of een fabriek één heat of pipe kan aanbieden tegen een multi-gecertificeerde inkooporder of dat er twee afzonderlijke productieroutes nodig zijn.
Het praktische antwoord voor de meeste inkoopteams is dat API 5L en ISO 3183 technisch zo op elkaar zijn afgestemd dat dubbele certificering met bescheiden aanvullende tests mogelijk is, terwijl GB/T 9711 dezelfde architectuur volgt met nationale afwijkingen, en de ASTM-buisnormen (A53, A106, A333, A335) tot een geheel andere ontwerpfilosofie behoren. Het behandelen van ASTM A106 als een uitwisselbaar alternatief voor API 5L is de meest voorkomende en kostbaarste misinterpretatie op de markt.
De structurele logica gedeeld door API 5L, ISO 3183 en GB/T 9711
Alle drie de documenten zijn georganiseerd rond dezelfde twee productspecificatieniveaus. PSL 1 is het kwaliteitsniveau bedoeld voor gewoon gebruik: een gedefinieerde chemietabel per kwaliteit, trek- en vloei-eisen, hydrostatische testen en een beperkt verplicht niet-destructief onderzoek. PSL 2 verscherpt alles wat het breukgedrag beïnvloedt: koolstofequivalentlimieten, lager zwavel- en fosforgehalte, verplichte Charpy V-notch-kerfslagtests van het buislichaam en de las, verplicht niet-destructief onderzoek van de lasnaad, hardheidsplafonds en traceerbaarheidseisen die elke lengte koppelen aan de hitte en de testrecords.
Alle drie gebruiken dezelfde nomenclatuurlijn. Klasse B komt overeen met L245, X42 tot L290, X52 tot L360, X60 tot L415, X65 tot L450, X70 tot L485 en X80 tot L555, waarbij het L-getal de gespecificeerde minimale vloeigrens in megapascal is. Dankzij deze gelijkwaardigheid kan een enkele X52 PSL 2-buis tegelijkertijd worden gecertificeerd tegen API 5L, ISO 3183 L360 en GB/T 9711 L360, op voorwaarde dat aan de impacttesttemperatuur en de aanvullende vereisten van elk document allemaal wordt voldaan door hetzelfde testprogramma.
Alle drie delen ze ook het concept van bijgebouwen voor speciale diensten. Offshore-service, zure service en toepassingen met matige tot hoge spanning worden behandeld door bijlagen in ISO 3183 en door gelijkwaardige aanvullende vereisten in API 5L, en GB/T 9711 bevat nationale bijlagen waarin dezelfde fysieke verschijnselen worden behandeld. In een aanbestedingsdocument zijn deze bijlagen vaak de doorslaggevende kostenpost, omdat een zure servicebijlage de testomvang kan verdubbelen en warmtebehandelingsbeperkingen kan toevoegen die de procesroute van de fabriek veranderen.
Waar API 5L en GB/T 9711 in de praktijk uiteenlopen
Het grootste praktische verschil is de reikwijdte. API 5L is geschreven voor leidingen die worden gebruikt bij het transport van olie en gas en is stil op gemeentelijk water, slurry en algemene industriële leidingen; GB/T 9711 is geschreven met een bredere binnenlandse opdracht en wordt algemeen toegepast op gasdistributie, watertransport en leidingen voor chemische fabrieken in China. Wanneer een project in China door de staat wordt gefinancierd, is GB/T 9711 doorgaans de verplichte productnorm, ongeacht de internationale taal in de specificatie.
Het tweede verschil is de nationale bijlagestructuur. GB/T 9711 staat projectspecifieke aanvullende eisen toe via de bijlagen en heeft in recente edities bepalingen toegevoegd voor leidingpijpen met hoge spanning en voor hogere kwaliteiten gericht op hogedrukgasleidingen over lange afstanden. De cijfertabel weerspiegelt de internationale, maar de standaardwaarden van de impacttesttemperatuur en de bemonsteringsfrequentie kunnen verschillen van de API-standaardwaarden, dus een certificaat dat alleen op basis van API 5L is geschreven, voldoet mogelijk niet aan de eisen van een Chinese inspecteur die auditeert op basis van de GB/T 9711-bemonsteringsregels.
Het derde verschil is documentair. Chinese projecten vereisen normaal gesproken dat het materiaalcertificaat de Chinese standaardaanduiding en het Chinese kwaliteitssymbool bevat, plus de productielicentiereferentie van de staalfabriek voor drukleidingen, indien van toepassing. Een fabriek die alleen een API-monogramlicentie heeft, kan nog steeds certificeren volgens GB/T 9711, maar moet een afzonderlijk certificaat afgeven en de bijbehorende testgegevens in het bestand hebben. Kopers moeten in de onderzoeksfase beslissen welke certificatenset nodig is, omdat het achteraf aanbrengen van een tweede certificaat na verzending zelden mogelijk is.
API 5L Tegen de ASTM-buisnormen
De ASTM-normen die het vaakst worden verward met API 5L zijn A53/A53M voor gelaste en naadloze buizen, A106/A106M voor naadloze koolstofstalen buizen voor gebruik bij hoge temperaturen, A333/A333M voor gebruik bij lage temperaturen en A335/A335M voor buizen van ferritisch gelegeerd staal voor gebruik bij hoge temperaturen. Dit zijn normen voor procesleidingen: ze zijn bedoeld voor leidingen voor raffinaderijen, petrochemie en elektriciteitscentrales, ontworpen volgens ASME B31.1 of B31.3, en hun eisen worden door die plicht bepaald.
Het filosofische verschil is waar de specificatie voor optimaliseert. API 5L optimaliseert de taaiheid, breukstop en lasbaarheid van leidingpijpen in het veld. Daarom legt PSL 2 koolstofequivalentlimieten, impacttests en las-NDT op die geen tegenhanger hebben in A106. A106 optimaliseert de sterkte bij hoge temperaturen en voor een eenvoudige, goed begrepen koolstof-mangaan-samenstelling. Daarom worden in de ASME-code toelaatbare spanningen tot 400 graden Celsius of hoger vermeld en zijn er voor de basiskwaliteit helemaal geen Charpy-tests vereist. A333 is de tegenhanger bij lage temperaturen, met de klassen 1, 3, 6, 7, 8, 9 en 10 die slagvastheid tot min 101 graden C dekken voor onder andere klasse 3 en klasse 6. A335 omvat de chroom-molybdeenlegeringen zoals P11, P22 en P91 voor kruipservice.
Dit is de reden waarom een dubbel gecertificeerde pijp van API 5L klasse B plus ASTM A106 klasse B zowel gebruikelijk als nuttig is: de chemiebereiken overlappen elkaar, dus een enkele hitte kan aan beide samenstellingstabellen voldoen, en de extra kosten zijn de extra trek- en afvlakkingstestdocumentatie in plaats van een ander staal. Dezelfde logica geldt niet voor PSL 2. Een PSL 2-leiding die aanvullend op A106 is gecertificeerd, vereist impacttests volgens het PSL 2-regime en voldoet als bonus aan A106, en niet andersom.
| Vergelijkingspunt | API 5L / ISO 3183 | GB/T 9711 | ASTM A106 / A53 |
|---|---|---|---|
| Primaire toepassing | Pijpleidingen voor olie- en gastransport | Olie-, gas-, water- en algemene pijpleidingdiensten | Proces-, stroom- en mechanisch leidingwerk |
| Kwaliteitsniveaus | PSL1 en PSL2 | PSL 1 en PSL 2 met nationale bijlagen | Eén niveau, graden A, B, C |
| Impact testen | Verplicht in PSL 2 voor carrosserie en laswerk | Verplicht in PSL 2, temperatuur per bestelling en bijlage | Niet vereist in basisklasse |
| Koolstofequivalente controle | Gespecificeerd voor PSL 2-kwaliteiten | Gespecificeerd voor PSL 2-kwaliteiten | Niet gespecificeerd als productvereiste |
| Las NDT | Verplicht in PSL 2 | Verplicht in PSL 2 | Per koopovereenkomst |
| Typische ontwerpcode-koppeling | ASME B31.4, B31.8, ISO 13623 | GB50251, GB50253, GB50369 | ASME B31.1, B31.3 |
| Naamgeving van cijfers | X42 tot X80, L290 tot L555 | L245 t/m L555 met Chinese symbolen | Alleen A, B, C |
Chemie, taaiheid en de aanvullende vereisten die de kosten bepalen
Voor PSL 2-kwaliteiten is het koolstofequivalent de controlerende metallurgische variabele. Een gebruikelijke formule is CE(IIW) gelijk aan C plus Mn/6 plus (Cr plus Mo plus V)/5 plus (Ni plus Cu)/15, en PSL 2 legt een maximum op dat strenger wordt naarmate het cijfer stijgt. Voor buizen van klasse X52 ligt het plafond doorgaans rond de 0,43, en voor X70 is het algemeen toegepaste plafond 0,43 voor buizen met een wanddikte tot 25 mm en daarboven lager. Een fabriek die aan het plafond voldoet door warmtebehandeling in plaats van door chemische selectie, zal buizen produceren die aan het certificaat voldoen, maar slecht lassen in het veld. Daarom vragen ervaren kopers om de productanalyse van de werkelijke hitte, en niet alleen om de analyse van de gietpan.
Zwavel- en fosforlimieten scheiden de kwaliteitsniveaus scherp. PSL 1 staat fosfor tot 0,030% en zwavel tot 0,030% toe voor de meeste kwaliteiten, terwijl PSL 2 deze verlaagt tot respectievelijk 0,025% en 0,015% voor de hogere kwaliteiten, met verdere verlagingen voor zure service. De reden hiervoor is de vorm van de insluiting: sulfide-insluitingen worden langer tijdens het walsen en creëren zwaktevlakken die de overgangstemperatuur van ductiel naar bros verhogen en initiatieplaatsen bieden voor door waterstof geïnduceerd kraken.
De taaiheidseisen worden vermeld als Charpy V-notch geabsorbeerde energie bij een gespecificeerde testtemperatuur, waarbij de testtemperatuur door de koper wordt gekozen en op de bestelling wordt vastgelegd. Dit is de meest onderhandelde lijn in een lijnpijpspecificatie, omdat een verschuiving van 20 graden C in de testtemperatuur een ander walsschema of een extra warmtebehandeling kan vereisen. Voor PSL 2-buizen met een buitendiameter tot 508 mm is een typische minimale gemiddelde geabsorbeerde energie voor het buislichaam 27 J met een minimale individuele waarde van 20 J, stijgend voor grotere diameters en voor hogere kwaliteiten. Kopers die arctische of onderzeese service specificeren, moeten dit uitbreiden tot een scheurtest bij vallen om de weerstand tegen breukvoortplanting te bepalen.
Maattoleranties en hun effect op de installatie
API 5L en ISO 3183 definiëren de buitendiametertolerantie als een band die afhangt van de maat: voor buizen tot 60,3 mm is de tolerantie gewoonlijk plus of min 0,5 mm, voor maten van 60,3 tot 610 mm ongeveer plus of min 0,75% van de diameter, en voor grotere maten ongeveer plus of min 1,0%. De wanddiktetolerantie is normaal gesproken minus 12,5% van de nominale waarde voor naadloze en gelaste buizen van standaardkwaliteit, wat betekent dat een nominale wand van 12,7 mm kan worden geleverd op 11,11 mm. GB/T 9711 heeft gelijkwaardige banden, maar de koper moet controleren welke tabel van toepassing is op de specifieke diameter en productieroute, aangezien de Chinese tabellen maten anders groeperen.
Eindvoorbereiding is belangrijker dan de meeste specificaties erkennen. API 5L vereist afgeschuinde uiteinden voor buizen boven een bepaalde maat, met een gedefinieerde afschuiningshoek, wortelvlak en land, en definieert de toegestane verkeerde uitlijning van de randen als een functie van de wanddikte. Bij automatisch omtreklassen met smalle groefvoorbereiding regelt de tolerantie van de afschuiningshoek rechtstreeks de kwaliteit van de grondlaag, en buizen die halverwege de lengte binnen de diametertolerantie vallen, maar ovaal zijn aan de uiteinden, zullen nog steeds een hoog-laag verkeerde uitlijning bij de verbinding veroorzaken. Dit is de reden dat veldaannemers om eindtoleranties vragen die strikter zijn dan de productnorm, en de reden dat deze verzoeken in de inkooporder moeten worden geschreven als een aanvullende vereiste in plaats van te worden aangenomen.
Hydrostatisch testen, NDT en de certificatenset
Alle drie de pijpleidingnormen vereisen een hydrostatische test van elke lengte of, waar toegestaan, een niet-destructieve test in plaats van hydrostatische testen voor gelaste buizen, naar keuze van de fabrikant onder gedefinieerde omstandigheden. De testdruk wordt berekend op basis van de wanddikte, diameter en een ringspanningsfractie van de gespecificeerde minimale vloeigrens, gedurende een bepaalde tijd aangehouden, zonder dat lekkage is toegestaan. PSL 2 vereist bovendien niet-destructief onderzoek van de lasnaad, normaal gesproken door middel van ultrasone of radiografische methoden, waarbij acceptatiecriteria worden verwezen naar de bijlagen van de norm.
De certificaatvraag is waar multi-standaard aanbestedingen het vaakst mislukken. API 5L-certificering vereist dat de fabriek werkt onder een gelicentieerd kwaliteitsmanagementsysteem en dat het certificaat in het voorgeschreven formaat wordt afgegeven; ISO 3183-certificering volgt de ISO 10474-certificaattypen; GB/T 9711 volgt de Chinese certificaatconventie; en Europese projecten vereisen vaak EN 10204 type 3.1-certificaten met de handtekening van de inspectievertegenwoordiger. Een koper moet het exacte certificaattype en de exacte standaardaanduiding specificeren die erop moet verschijnen, en moet eisen dat de impacttestresultaten, het koolstofequivalent, het warmtenummer en het pijpnummer allemaal op hetzelfde document verschijnen.
Het juiste raamwerk voor een project selecteren
Begin met de ontwerpcode, omdat de ontwerpcode de productstandaard dicteert. Een gastransmissielijn ontworpen volgens ASME B31.8 of ISO 13623 vereist API 5L- of ISO 3183-leidingen, normaal gesproken PSL 2 boven een gedefinieerde druk- of locatieklasse. Een raffinaderijlijn ontworpen volgens ASME B31.3 vereist ASTM A106, A333 of A335, afhankelijk van de temperatuur en de vloeistof. Een binnenlandse Chinese hoofdlijn vraagt om GB/T 9711 met de juiste bijlage. Pas nadat de ontwerpcode is vastgelegd, mogen de kwaliteit, de PSL, de temperatuur van de impacttest, de coating en het certificaattype in de bestelling worden geschreven.
Waar multi-certificering echt waardevol is, is bij voorraadrationalisatie en bij projecten met gemengde internationale inhoud: één warmte die voldoet aan API 5L PSL 1 klasse B en ASTM A106 klasse B bedient zowel een pijpleidingverbinding als de bijbehorende stationleidingen. Hetzelfde proberen met een PSL 2-graad loont zelden, omdat het PSL 2-testprogramma al groter is dan wat de ASTM-standaard vraagt en het extra certificaat kosten met zich meebrengt zonder extra zekerheid te bieden.
Behandel ten slotte de inkooporder als de plaats waar normen worden afgestemd. Productnormen bevatten opties, en een optie die niet wordt vermeld, wordt bepaald door de fabrikant. Impacttesttemperatuur, certificaattype, eindafwerking, coatingsysteem, markeringstaal en de behandeling van reparatielassen zijn allemaal opties. Een inkooporder waarin de standaard wordt vermeld, maar niet de opties, is een inkooporder die wordt afgeleverd volgens de door de fabrikant gewenste interpretatie ervan.
Veelgestelde vragen
Vraag: Kan één buis tegelijkertijd worden gecertificeerd volgens API 5L, ISO 3183 en GB/T 9711?
Ja, voor de kwaliteiten waarbij de drie documenten dezelfde samenstellings- en eigenschappentabellen delen, die de gebruikelijke koolstof-mangaan-kwaliteiten van klasse B tot en met X70 bestrijken. Voorwaarde is dat het enkele testprogramma voldoet aan de strengste eisen van elk document, met name de impacttesttemperatuur en bemonsteringsfrequentie, en dat voor elke standaardaanduiding een apart certificaat wordt afgegeven.
Vraag: Is ASTM A106 klasse B een acceptabele vervanging voor API 5L klasse B?
Alleen waar de ontwerpcode dit toestaat. De chemiegebieden overlappen elkaar en de trekvereisten zijn vergelijkbaar, maar A106 legt niet het koolstofequivalentplafond, de las-NDT of de impacttests op die een PSL 2-pijpleidingtoepassing vereist. Bij niet-kritieke dienstverlening onder lage druk wordt de vervanging vaak geaccepteerd; bij transmissiepijplijndiensten ontworpen voor B31.8 is dit niet het geval.
Vraag: Wat betekent het L-nummer in L360?
Het is de gespecificeerde minimale vloeigrens in megapascal. L360 komt overeen met X52, waarvan de aanduiding is afgeleid van een minimale opbrengst van 52.000 psi. De twee aanduidingen beschrijven hetzelfde sterkteniveau onder respectievelijk de ISO- en API-naamgevingssystemen.
Vraag: Waarom kost PSL 2-buis meer dan PSL 1 van dezelfde kwaliteit?
Omdat PSL 2 verplichte Charpy-impacttesten van het pijplichaam en de lasnaad, verplicht niet-destructief lasonderzoek, strengere zwavel- en fosforlimieten, koolstofequivalentcontrole, hardheidslimieten en volledige traceerbaarheid toevoegt. Deze eisen veranderen het traject van de staalproductie, het walsschema en de inspectielast, en niet alleen het papierwerk.
Vraag: Welke norm is van toepassing op het ontwerp van de pijpleiding zelf?
Geen van de productnormen doet dat. API 5L, ISO 3183 en GB/T 9711 specificeren de buis als product. Het ontwerp wordt bepaald door ASME B31.4 voor vloeistofleidingen, ASME B31.8 voor gasleidingen, ISO 13623 internationaal, of GB 50251 en GB 50253 in China, en die codes bepalen de berekening van de wanddikte, locatieklassen en veiligheidsfactoren.
Vraag: Hoe moet de impacttesttemperatuur worden gespecificeerd?
Vermeld de testtemperatuur expliciet op de bestelling, samen met de benodigde opgenomen energie en de acceptatiebasis voor individuele en gemiddelde waarden. Als de buis in een koud klimaat of offshore wordt geïnstalleerd, specificeer dan ook het afschuifpercentage tijdens de valtesttest ter beheersing van de voortplanting van breuken, aangezien Charpy-energie alleen geen arrestatiegedrag vertoont.





